C R A F T   B E A N S

Eliminacje do Mistrzostw Polski w Aeropressie w Craft Beans!

Eliminacje do Mistrzostw Polski w Aeropressie w Craft Beans!

Eliminacje do Mistrzostw Polski w Aeropressie w Craft Beans

Niedawno mieliśmy przyjemność gościć pasjonatów kawy z całego kraju podczas eliminacji do Mistrzostw Polski w Aeropressie. Wydarzenie odbyło się w naszej siedzibie - palarni Craft Beans przy ulicy Łącznej 55 w Pile.

W eliminacjach wzięło udział 16 zawodników, którzy toczyli zaciętą rywalizację o miejsce w finale, który odbędzie się w Warszawie. Kawa, którą parzyli, to Kenia - Muhara, Kiambu w obróbce washed. Kawa została wypalona na piecu Stronghold S7Pro, a importerem ziaren jest Bero Polska.

Marcin Struziński, pomimo zajęcia czwartego miejsca, otrzymał złotą kartę uprawniającą do udziału w finałach. Zwyciężczyni eliminacji, Anna Pyskun, zapewniła sobie miejsce w finale, otrzymując jako nagrodę refraktometr Difluid R2. Drugie i trzecie miejsce zajęli Gerard Schrama i Aleksandra Drzewiecka, którzy otrzymali edukacyjne książki o kawie.

A teraz, dla wszystkich miłośników kawy, mamy coś specjalnego - zwycięskie przepisy z eliminacji:

#3 miejsce Aleksandra Drzewiecka Aleksandra przygotowała kawę metodą prostą. Użyła 18g kawy, zmielonej na 27 klików na młynku Comandante, wody Żywiecki Kryształ podgrzanej do 98 stopni, uzyskując 174g naparu. Przepis Aleksandry wyglądał następująco:

"Używam dwóch okrągłych filtrów, które wyciełam z Hario 01 do drippa. 50g - 30 s. 100g - 45 s. 150g - 1 min. 200g - 1.15 min. 240g - 1.30 min. Czekam do 4 minuty, zakładam tłok i przeciskam lekko tylko to co zostało: 20 gram naparu. Łączny uzysk: 174 gramy."

#2 miejsce Gerard Schrama Gerard zdecydował się na metodę inverted. Wykorzystał 18g kawy, zmielonej na 24 kliki na młynku Comandante, wody Żywiecki Kryształ o temperaturze 88 stopni. Jego przepis prezentuje się tak:

"Przygotować 3 papierowe filtry. Dwa z nich złożyć na pół i ułożyć w sitku w formie motylka, trzeciego użyć do ich przykrycia. Przelać filtry wodą. W 45 sekundzie zakręcić aeropress, do serwera wlać 50 g wody. Wycisnąć połowę powietrza i część kawy przecisnąć do serwera. Otworzyć aeropress, dolać 120 gram wody. W 1:45 wcisnąć tłok żeby zatrzymać spływanie kawy do serwera. Poczekać do 2:30 i równo w tej minucie zacząć bardzo powolne przeciskanie aż do wybicia 3:15 na zegarze. Gotowe."

#1 miejsce Anna Pyskun Anna, zwyciężczyni eliminacji, zdecydowała się na metodę inverted. Do przygotowania kawy użyła 18g ziaren, zmielonych na 21 klików na młynku Comandante, oraz wody Żywiecki Kryształ podgrzanej do 95 stopni. Oto jej przepis:

"Prep: rozgrzej aeropress i dwa serwery gorącą wodą, zmocz dwa filtry w sitku. 00:00-00:20 wlej 185 gram wody; 00:20-00:40 wsyp kawę, wymieszaj i zakręć sitkiem; 1:40-2:05 odwróć aeropress, delikatnie zamieszaj i wyciskaj. Do drugiego serwera wlej 150 ml gotowej kawy i dodaj 15 ml wody o temperaturze 90 stopni. Wymieszaj całość łyżką i gotowe."

Zapraszamy do wypróbowania tych przepisów! Kawa, którą parzyli nasi mistrzowie, jest dostępna na naszej stronie internetowej. Niech inspiruje Was do własnych kawowych eksperymentów!

kliknij tutaj, by przetestować kawę z mistrzostw Aeropress!

autorka zdjęcia: Elena Stachura - kawiarnia Cophi