C R A F T   B E A N S

Ile kofeiny ma kawa?

Ile kofeiny ma kawa?

Codzienna dawka kofeiny to dla wielu osób niezbędny bodziec do działania. Pobudza, poprawia naszą koncentrację i ogólne funkcjonowanie mózgu. Co więcej, dostarcza cennych antyoksydantów, które wykazują działanie antynowotworowe, a także przyspiesza metabolizm, czym wspomaga odchudzanie. To tylko część korzyści, które mogą odczuć osoby spożywające regularnie kawę – pod warunkiem że robią to z umiarem. Aby to sprawdzić, warto wiedzieć, ile kofeiny ma kawa. W tym artykule wyjaśniamy, od czego uzależniona jest ilość tego związku, jakie wykazuje działanie na nasz organizm i ile powinna wynosić dzienna dawka kofeiny.

Kofeina - Gdzie występuje?

Kofeina jest związkiem chemicznym, który odpowiada za stymulujące działanie kawy. Choć niekiedy jest z nią utożsamiany, warto wiedzieć, że kofeina występuje w około 65 różnych roślinach, w tym w herbacie czy kakao. To, ile kofeiny ma kawa, zależy natomiast od rodzaju ziaren, stopnia ich zmielenia, a także sposobu parzenia.

 

Jeśli chodzi o odmianę ziaren, podstawową różnicę zauważymy już na przykładzie robusty i arabiki. Ta pierwsza może zawierać od 2 do 4 razy więcej kofeiny, a to oznacza, że odpowiednio mocniejsza będzie nasza filiżanka kawy. Jeśli chcemy, aby miała więcej mocy, powinniśmy do jej zaparzenia wykorzystać drobno mielone ziarna – grubsze ich zmielenie będzie się wiązało z niższym stopniem uwolnienia kofeiny.

Jak działa kofeina?

Choć wiele osób spożywa ją codzienne, nawet kilka razy, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak działa kofeina. Tymczasem posiadanie tej wiedzy może okazać się bardzo pomocne w regulowaniu naszego samopoczucia oraz praktykowaniu świadomego odżywiania. Działanie tego związku polega bowiem na oddziaływaniu na neuroprzekaźniki w mózgu oraz powstawanie określonych substancji w wątrobie.

 

Dopamina, która odpowiada za uczucie szczęścia, motywacji i energii, na skutek spożycia kofeiny zyskuje wydłużone działanie. Natomiast adenozyna, która sygnalizuje nam zmęczenie, wiąże się z nią, dzięki czemu jej działanie jest blokowane na około 2-3 godziny. To, jak działa kofeina, obserwujemy również w procesie powstawania teofiliny, teobrominy oraz paraksantyny w wątrobie. Pierwszy z wymienionych związków poprawia pracę mózgu, drugi powoduje wzrost przepływu tlenu we krwi, natomiast trzeci działa odżywczo na mięśnie i przyspiesza metabolizm tłuszczów.

Dzienna dawka kofeiny

Pozytywne skutki spożywania kawy odczujemy wyłącznie wtedy, gdy nie będziemy przekraczać dziennej dawki kofeiny. Na ten temat przeprowadzono liczne badania, z których wynika, że na każdy kilogram masy naszego ciała nie powinno przypadać więcej niż 5-7 miligramów tego związku.

 

Należy mieć na uwadze, że znaczne przekroczenie dziennej dawki kofeiny może się wiązać z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet ze śmiercią. Za śmiertelną dawkę uważa się 150-200 miligramów kofeiny na kilogram masy ciała, spożytych w ciągu 6 godzin. Samo przedawkowanie tego związku – który może się również znajdować w herbacie czy czekoladzie – powoduje nerwowość, ból głowy, suchość w ustach, a także nieregularną pracę serca. W poważnych przypadkach może dojść do wymiotów oraz konwulsji.

Ile kofeiny w kawie z ekspresu?

Jak wspomnieliśmy, jednym z czynników wpływających na moc naparu, jest sposób jego przygotowania. Wielu z nas wykorzystuje do tego celu ekspres ciśnieniowy bądź przelewowy. W przypadku tego pierwszego napar będzie zawierał mniej tego związku. Ile kofeiny w kawie z ekspresu przelewowego? Tutaj ta wartość będzie wyższa – przyjmuje się, że w 125 mililitrach będzie się znajdować nawet 135 miligramów.

U nas znajdziesz kawy ziarniste o zróżnicowanej zawartości kofeiny

Jeśli poszukujesz dobrej kawy ziarnistej, a jednocześnie chcesz mieć możliwość dopasowania jej mocy do swoich potrzeb, koniecznie zapoznaj się z ofertą naszej palarni – jeżeli kawa bezkofeinowa to nie jest Twój faworyt to proponujemy Ci szeroki wybór kaw, które dadzą Ci potężny zastrzyk energii do działania. Każda nasza kawa ziarnista posiada wyjątkowy profil smakowy i jest palona z dbałością o najwyższą jakość.